نکته ها و دانستنی ها > اخبار و تازه ها - جزئيات اخبار

بیماری های رایج دوران سالمندی

بیماری در هر سنی بروز می کند اما بیماری هایی وجود دارند که در دوران سالمندی شایع تر و حتی می توان گفت که این بیماری ها خاص ه دوران کهولت و پیری هستند.
آرتروز یکی از بیماری های رایج دوران سالمندی به شمار می آید و ممکن است برخی از میانسالان نیز به آن مبتلا شوند ، آرتروز همان سائیدگی غضروف مفصلی است ، غضروف انسان ها ؛ اعم از زن و مرد از سنین 30 سالگی به بعد تغییر می کند و درصورتی که فشار روی غضروف ، در یک مدت طولانی وارد شود ، باعث تخریب غضروف و بروز درد می شود ، آرتروز یکی از بیماری هایی که راه علاج قطعی یا درمان ندارد اما راههای برای تسکین درد وجود دارند .
از جمله راههای تسکین درد آرتروز این است که بیماران نباید به عضو دچار آرتروز فشار بیاورند و از داروهای غضروف ساز و مسکن استفاده کنند ، هرچند مصرف طولانی مدت داروهای مسکن به هیچ صورت توصیه نشده است .
غضروف آسیب دیده بطور معمول در ناحیه زانوهاست و برای کاهش درد و کم کردن فشار از روی زانو به بیماران توصیه شده تا آنجا که ممکن است از توالت فرنگی و از میز و صندلی یا تخت هنگام نماز و صرف غذا استفاده کنند .
پوکی استخوان از بیماری های رایج دوران کهولت است ، با افزایش سن از ماده پروتئینی و معدنی استخوان کاسته می شود و در پی آن تراکم استخوانی نیز کم می شود ، این بیماری علائم خاصی ندارد و تنها هنگامی که شکستگی در نقطه ای از بدن رخ می دهد با آزمایشی به نام سنجش پوکی استخوان ، میزان پوکی استخوان مشخص می شود ، با انجام این آزمایش و مشخص شدن میزان پوکی استخوان ، جلوگیری از پیشرفت بیماری امری الزامی است چرا که شکستگی های دوران سالمندی به راحتی بهبود نمی یابند و ممکن است بیمار دچار از کار افتادکی کند .
شیوه بد زندگی ، نداشتن تغذیه خوب ( بدون کلسیم ومواد معدنی و پروتئینی ) ، کمبود تابش نور خورشید در منطقه ای که فرد زندگی می کند ، مصرف داروهای حاوی کورتون ، تحرک و فعالیت کافی نداشتن و بیماری های کلیوی و غددی روند پوکی استخوان را شتاب می بخشد .
بیماری های التهابی عروق از دیگر امراض شایع دوران سالمندی محسوب می شود و بیشتر در سنین بالای 50 سال بروز می کند و معمولا زمینه ژنتیکی یا ارثی دارد ، التهاب در عروق باعث مختل شدن خون رسانی می شود و در این بیماری معمولا عروق بزرگ درگیر می شوند .
سردرد ، قفل شدن فک و دردهای ناحیه شانه و گردن ، خستگی ، تب خفیف و کاهش اشتها از علائم مهم ابتلا به این بیماری محسوب
می شوند .
روماتو لوژیک از بیماری های رایج دوران سالمندی به شمار می آید و سن بروز این بیماری از سنین 50 سالگی به بعد است ، احساس درد و سوزش در ناحیه های گوناگون بدن از جمله دردهای عضلانی ، احساس خستگی مفرط و اختلال در خواب از علائم بارز این بیماری محسوب می شوند .
علت این بیماری هنوز شناخته نشده و شاید عوامل ژنتیکی یا توارثی در آن نقش داشته باشد ، به دلیل ناشناخته بودن بیماری ، راه علاج و درمان قطعی نیز برای آن یافت نشده و به گفته پزشکان متخصص استفاده از مسکن ها ، پمادهای موضعی عضلانی و ماساژ درمانی برای کاهش درد این بیماری ، مفید است .
نقرس یک بیماری التهابی مفصلی است و این بیماری از میانسالی یا از سنین 50 سالگی به بعد بروز می کند و به ندرت دیده شده است که افراد جوان به این بیماری مبتلا شده باشند .
علت نقرس بالارفتن اسید اوریک خون است که باعث ایجاد کریستال هایی در خون و رسوب در مفاصل و بافت ها می شود.
تورم یا قرمزی ، التهاب و سوزش در محل اتصال مفصل شست پا و پنجه است اما بیماری در مفاصل دیگر مانند زانو ، مچ و انگشتان دست نیز دیده شده است ، نقرس با درد مفصلی و گاه توام با خستگی و تب شدید بروز می کند و شایع ترین علت بروز این بیماری زمینه ژنتیکی یا توارثی است اما دفع ناقص اوره و تغذیه نا سالم نیز در بروز نقرس تاثیر دارند .
متخصصان هشدار داده که در صورت کنترل نشدن بیماری نقرس احتمال ابتلای فرد مبتلا به بیماری هایی مانند افزایش فشارخون ، دیابت ، بیماری های قلبی و کلیوی شود ، البته با داروها می توان سطح اسید اوریک خون را پائین آورد .
نقرس کاذب نیز از بیماری های مفصلی است و بیشتر در افراد پیر و مسن دیده می شود و برخلاف نقرس به جای کریستال های اسید اوریک ، کریستال های فسفات کلسیم درون مفاصل و بافت های اطراف آن رسوب می کند .
منبع نشریه پزشکی دکتر سلام
    گروه خبري   :   نکته ها و دانستنیها تاریخ    :   1395/08/24 ساعت:    :   16:54:55
نظرات کاربران
نظرشما
نام
 
آدرس صندوق الکترونیکی
   
شماره پرسنلی:
 
نظرات کاربران
 

کد فوق را اینجا وارد کنید