نکته ها و دانستنی ها > اخبار و تازه ها - جزئيات اخبار

تاثیر عامل توارث در شادی و بیشتر خندیدن

وقتی موضوع خنده دار یا طنزگونه ای در یک جمع مطرح می شود واکنش افراد پس از شنیدن این موضوع متفاوت است به این معنا که برخی از افراد نسبت به دیگران بیشتر می خندند ، چرا اینگونه است .؟
به گزارش پایگاه اینترنتی " سینس " ، سال ها پیش مساله تاثیر عامل توارث یا ژنتیک بر حالات روحی افراد مطرح شد و این مساله دانشمندان علوم پزشکی و زیست شناسی را بر آن داشت که به مطالعه و تحقیق درباره آن به پردازند و سرانجام به این نتیجه رسیدند که عوارض روحی ، روانی از جمله افسردگی بیش از هر چیز ریشه ژنتیکی دارند.
نتایج پژوهش های تازه دانش پژوهان علوم پزشکی و روانپزشکی دانشگاه " نورث وسترن " در آمریکا نیز نشان داده است که بیشتر خندیدن برخی از افراد به یک موضوع خنده دار نسبت به دیگران ، علاوه بر شخصیت و فرهنگ این افراد ، ریشه در " دی ان ای " یا ژنتیک این افراد دارد ، همانگونه که پیش تر ثابت شده که عوارض و بیماری های روحی ، روانی ، ریشه ژنتیکی دارند این موضوع درباره شادی و خنده نیز صدق می کند .
در مغز ماده ای به نام " سروتونین " ترشح می شود که مهمترین وظیفه آن کنترل خلق و خو و اشتها است و برخی از سلول های عصبی و مغز ، با آزاد کردن " سروتونین " در فضای بین سلول های مغز با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند .
سروتونین تا وقتی که در مغز گردش می کند که یک پروتئین به نام پروتئین انتقال دهنده سروتونین درغشای سلول ها وجود داشته باشد و نتایج پژوهش های تازه نشان داده است که وجود یا عدم وجود این پروتئین ژنتیکی است ؛ یعنی شاد بودن یا احساس افسردگی ، توسط ژن ها و با کنترل این پروتئین حاصل می شود ف این ژن " اچ تی تی ال پی آر 5 " نام دارد و توسط والدین منتقل می شود و محیط زندگی و نوع نگرش افراد نیز نقش مهمی در احساس شادی دارند اما نمی توان تاثیرعوامل ژنتیکی را نادیده گرفت .
کد خبر 1026/5/95
    گروه خبري   :   نکته ها و دانستنیها تاریخ    :   1395/09/23 ساعت:    :   18:04:52
نظرات کاربران
نظرشما
نام
 
آدرس صندوق الکترونیکی
   
شماره پرسنلی:
 
نظرات کاربران
 

کد فوق را اینجا وارد کنید