نکته ها و دانستنی ها > اخبار و تازه ها - جزئيات اخبار

تندرستی با رژیم غذایی مناسب

علت زخم های گوارشی " پپتیک " پیش تر تصور می شد ریشه زخم های گوارشی یا پپتیک در مصرف غذاهای پرادویه یا مشاغل استرس زا ، است اما پژوهشگران علوم پزشکی به تازگی پی برده علت اصلی زخم های گوارشی عفونت های باکتریایی و مصرف برخی از داروها هستند.
به گزارش پایگاه اینترنتی " پزشکان بدون مرز " ، زخم های گوارشی یا پپتیک از بیماری های شایع در سراسرجهان است و بیش از 10درصد جمعیت بالغ را در جوامع گوناگون تحت تاثیر قرارداده و آنچه مایه امیدواری است درمان این عارضه امکان پذیراست.

مصرف غلات و تضمین طول عمر
نتایج مطالعات گسترده پژوهشگران علوم پزشکی و بهداشت در دانشگاه هاروارد آمریکا ، نشان داده است که مصرف غذاهای حاوی غلات ، باعث طول عمر می شود و مرگ ناشی از ابتلا به انواع سرطان ها و بیماری های قلبی ، عروقی را کاهش می دهد .
به گزارش پایگاه اینترنتی " ایندیپندنت " ، نتایج این مطالعه که از مرور و بررسی داده های 12 فقره اطلاعات قبلی درباره 786 هزار و 76 نفر صورت گرفته ، نشان داده است که مصرف 70 گرم غلات سبوس دار در روز ، خطر مرگ ناشی از هر علل ممکن را تا میزان 22 درصد کاهش می دهد و بطور خاص مرگ ناشی از ابتلا به انواع سرطان و ابتلا به بیماری قلبی ، عروقی را تا میزان 20 درصد کاهش می دهد.
دکتر کی سان سرپرست پژوهشگران دانشگاه هاروارد و استاد کرسی بهداشت عمومی در این دانشگاه در این خصوص خاطرنشان ساخته " براساس مدارک محکم ناشی از این متا آنالیز ، تصور می کنم که دست اندرکاران مراقبت های بهداشتی باید مصرف غلات سبوس دار را به عموم مردم و بیماران مبتلا به برخی بیماری ها برای کمک به ارتقای سلامت و احتمال کاهش مرگ و میرها توصیه کنند ."

تحریک کیسه صفرا
نتایج مطالعات پژوهشگران علوم پزشکی در آمریکا نشان داده که مصرف گوشت ، لبنیات پرچرب ، مواد غذایی اسیدی و غذاهای سرخ کرده باعث تحریک کیسه صفرا می شود.
به گزارش " سینس " ، کیسه صفرا کیسه کوچکی واقع در زیر کبد است ، صفرای تولید شده توسط کبد ، در کیسه صفرا ذخیره می شود و مهمترین وظیفه صفرا هضم چربی است ، با ورود غذا به سیستم گوارشی بی درنگ کیسه صفرا به کار می افتد و صفرای تولید شده را درون بخش بالایی روده کوچک ( اثنی عشر ) آزاد می کند .
برخی مواد غذایی سبب تحریک کیسه صفرا می شوند که این تحریک همراه با درد و سوزش است و گاه اختلالات کیسه صفرا مانند سنگ کیسه صفرا با هیچ علامت اولیه همراه نیست و درصورت بزرگ شدن سنگ عمل جراحی کیسه صفرا الزامی است .
استفراغ ، درد در ناحیه سمت راست بالای شکم ، درد پس از مصرف هر وعده غذا ، عدم تحمل غذاهای چرب و از دست دادن اشتها از مهمترین علائم اختلال در عملکرد کیسه صفرا یا سنگ کیسه صفرا به شمار می آیند.

مصرف گوشت قرمز و خطر سرطان
نتایج مطالعات تازه پژوهشگران علوم پزشکی نشان داده که مصرف گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده خطر بروز پولیپ روده را که مهمترین عامل سرطان روده بزرگ است ، به میزان 56 درصد افزایش می دهد.
به گزارش " سینس " ، اولین مرحله سرطان روده بزرگ معمولا با ایجاد تومورهای کوچک به نام پولیپ های " آدئوماتوز " رخ می دهد این پولیپ ها در دیواره داخلی روده بزرگ تشکیل می شوند و ممکن است این پولیپ ها به سرطان بدخیم تبدیل شوند .

    گروه خبري   :   نکته ها و دانستنیها تاریخ    :   1395/10/01 ساعت:    :   14:58:45
نظرات کاربران
نظرشما
نام
 
آدرس صندوق الکترونیکی
   
شماره پرسنلی:
 
نظرات کاربران
 

کد فوق را اینجا وارد کنید