مسیر صفحات
 

عقرب
کژدم یا عقرب و یا دراز دم نام یکی از گونه‌های بندپایان رده عنکبوتیان است که دارای ۸ پا و نیشی با زهر کشنده می‌باشد. نیش عقرب در نوک دم آن قرار دارد. عقرب‌ها شب‌ها به آرامی به فعالیت‌های زیستی خود می‌پردازند و بیشتر در آب و هوایی گرم فعال هستند
              

آخوندَک
آخوندَک را به هر یک از حشرات راسته آخوندکان (Mantodea) گویند. این حشره به نامهای فال‌بین و قاطرکُش نیز معروف است چون از آب دهان این حشره قاطر مسموم می‌شود.
              

حشرات مفید (بخش دوم)
شاید این پرسش به وجود بیاید که چه حشراتی در بعضی از شرایط مفید و در بعضی از شرایط دیگر مضر هستند؟ برای پاسخ به این پرسش مثالی تاریخی را می آوریم، از سال ۱۹۰۰ تا ۱۹۲۰چندین گونه از کاکتوس‌ ها وارد استرالیا شدند.
              

حشرات مفید (بخش یک)
از گذشته‌ های بسیار دور یا به عبارتی از پیدایش انسان تا کنون حشرات به شکل ‌های مختلف با زندگی انسان ارتباط داشته ‌اند و بر‌اساس این ارتباط حشرات را به دو گروه حشرات مفید و حشرات مضر تقسیم می‌ کنند.
              

سمندر کردستانی
گونه ای دوزیست از خانواده Salamandridae است که بالغ ها به رنگ سیاه با خال های زرد یا زرد مایل به نارنجی دیده می شوند. بیشتر در نهرهای کوچک جاری میان علفزارها در دره های کوهستانی زندگی می کند.
              

خفاش نعل اسبی مدیترانه‌ای
این خفاش از خانواده «خفاش های نعل اسبی» یا Rhinolophidaeو از راسته خفاش ها یا Chiropteraاست. اندازه سر و بدن ۴۳تا ۵۸ میلی متر، دم ۲۲ تا ۳۰ میلی متر، طول دو سر بال های باز شده ۳۰۰تا ۳۲۰میلی متر و نیز وزن ۸تا ۸گرم گزارش شده است.
              

روستای تمین
روستای تمین مرکز دهستان تمین واقع در شهرستان زاهدان و در ۶۵ کیلومتری جنوب غربی میرجاوه است.این روستا آب و هوای سرد دارد.چشمه آب معدنی «موسی» در تمین بالا تنها منبع تامین آب روستا به شمار می رود.
              

روستای افجه
روستای افجه از توابع بخش لواسانات شهرستان شمیران و در ۳۰کیلومتری شمال شرقی تهران و در جوار دشت های هویج و گرچال و قله ساکا واقع شده است.