رویدادهای تاریخی
به مناسبت شصت و چهارمین سال ملی شدن شیلات
شیلات چگونه ملی شد ؟
دکتر محمد مصدق نخست وزیر وقت در دومین گام بزرگ و تاریخی خود و در حالیکه با مشکلات ملی شدن صنعت نفت دست و پنجه نرم می کرد و از هر سو تحت فشار قرار داشت ، روز هشتم بهمن ماه " سادچیکوف " سفیر کبیر شوروی سابق در تهران را به دفتر نخست وزیری فراخواند و به وی اطلاع داد که ظرف چند روز آینده اداره امور شیلات دریای مازندران به ایرانیان واگذار خواهد شد و شوروی دیگر دستی در آن نخواهد داشت.
              
حکایتی از تاریخ معاصر کشور
جهان مطاع یا جهان متاع
در زمان رضا خان جلسات هیات دولت اغلب در حضور او تشکیل می شد و رسم بر این بود که رضا خان ابتدا پرسش هایی درباره مهمترین اقدامات و طرح های در دست اجرا از وزیر مربوطه می کرد و سپس دیگر وزیران حاضر در جلسه درباره اقداماتی که در حوزه وزارت خانه آنها انجام شده ، گزارش هایی به رضا خان ارائه می کردند
              

حتی یک کلمه!!!
سحرگاه سوم شهریور سال 1320 خورشیدی نیروهای دو کشور شوروی و انگلستان از شمال و جنوب به ایران حمله کرده و بدون مقاومت جدی ارتش به اصطلاح شاهنشاهی ایران که سال ها برای آن از جیب ملت فقیر هزینه شده بود ، کشورمان را به اشغال خود در آوردند.
              
طنزی از تاریخ معاصرایران
قربان خودتان بهتر می دانید !!
پس از محکوم شدن مرحوم دکتر مصدق در بیدادگاههای نظامی بدوی و تجدید نظر به سال حبس مجرد و تایید این حکم از سوی قضات یکی از شعبات دیوانعالی کشور به ریاست علی هیات ، مرحوم دکتر مصدق به سه سال حبس غیرعادلانه را در زندان لشکر دو زرهی تحمل کرد.
              
تاریخ معاصر و دست اندرکارانش
حکایت مرگ فجیع سردار اسعد بختیاری
آبان ماه هرسال رضا خان برای سرکشی به املاک و تماشای مسابقات اسب دوانی در ترکمن صحرا عازم شمال می شد و یکی از همراهان ثابت وی در سفرهای شمال جعفرقلی خان بختیاری ملقب به سردار اسعد سوم بود که از زمان به سلطنت رسیدن رضا خان ، در کابینه های میرزا حسن خان مستوفی و مخبرالسلطنه هدایت وزارت جنگ را عهده دار بود.
              
حکایتی از تاریخ معاصر ایران
حیف که این مرد هم از بین رفت ، خدا عاقبت ما را به خیر کند
در دومین سال معاونت دکتر متین دفتری در عدالیه ( وزارت دادگستری) ، در سال 1312 خورشیدی ، عبدالحسین خان نردینی ملقب به تیمورتاش وزیر دربار مقتدر رضا خان ، مغضوب و زندانی شد.
              
به مناسبت 16 آذر روز دانشجو
شانزدهم آذر ، نخستین برخورد جدی با رژیم کودتا
تهاجم نظامیان رژیم کودتا در 16 آذر 1332 به دانشگاه تهران و به شهادت رسیدن سه دانشجوی دانشکده فنی را می توان نخستین برخورد جدی ملت و دانشگاهیان با رژیم کودتا تلقی کرد.
              
رجال معاصر ایران
آیا سفیر ایران در لندن از پادشاه انگلستان تغییردولت را درخواست می کند ؟
پس از تشکیل مجلس موسسان که شاه به توصیه انگلستان برای تغییرات دلخواه در قانون اساسی و افزایش اختیارات پادشاه ، این مجلس را در بهار 1328 خورشیدی دایر کرد ، برای اولین بار انتخابات مجلس سنا برگزار شد و سید حسن تقی زاده از رجال صدر مشروطیت به ریاست این مجلس انتخاب شد.