رویدادهای تاریخی
به مناسبت شصت و ششمین سالروز ترور رزم آرا
رزم آرا را چه کسی کشت ؟
حدود ظهر شانزدهم اسفند 1329 سپهبد رزم آرا نخست وزیر وقت همراه با اسداله علم وزیر کار دولت خود وارد مسجد امام ( شاه یا سلطانی سابق ) شد تا در مراسم ختم آیت اله فیض کاشانی شرکت کند ، اما هنوز وارد شبستان نشده بود که در کنار حوض مسجد از پش هدف چند گلوله قرار گرفت و کشته شد.
              
به مناسبت نودوششمین سالروز کودتا
کودتای سوم اسفند از نگاهی دیگر
درباره رویداد تاریخی و سرنوشت ساز کودتای سوم اسفند و عوامل و علل آن شاید تا کنون صدها جلد کتاب ، مقاله و گزارش ، از سوی صاحبنظران ، پژوهشگران و تاریخ دانان منتشرشده و بسیاری از محققان و دست اندرکاران حوزه تاریخ معاصر، طی سخنانی دیدگاه های خود را درباره این حادثه بیان داشته اند.
              
به مناسبت شصت و چهارمین سال ملی شدن شیلات
شیلات چگونه ملی شد ؟
دکتر محمد مصدق نخست وزیر وقت در دومین گام بزرگ و تاریخی خود و در حالیکه با مشکلات ملی شدن صنعت نفت دست و پنجه نرم می کرد و از هر سو تحت فشار قرار داشت ، روز هشتم بهمن ماه " سادچیکوف " سفیر کبیر شوروی سابق در تهران را به دفتر نخست وزیری فراخواند و به وی اطلاع داد که ظرف چند روز آینده اداره امور شیلات دریای مازندران به ایرانیان واگذار خواهد شد و شوروی دیگر دستی در آن نخواهد داشت.
              
حکایتی از تاریخ معاصر کشور
جهان مطاع یا جهان متاع
در زمان رضا خان جلسات هیات دولت اغلب در حضور او تشکیل می شد و رسم بر این بود که رضا خان ابتدا پرسش هایی درباره مهمترین اقدامات و طرح های در دست اجرا از وزیر مربوطه می کرد و سپس دیگر وزیران حاضر در جلسه درباره اقداماتی که در حوزه وزارت خانه آنها انجام شده ، گزارش هایی به رضا خان ارائه می کردند
              

حتی یک کلمه!!!
سحرگاه سوم شهریور سال 1320 خورشیدی نیروهای دو کشور شوروی و انگلستان از شمال و جنوب به ایران حمله کرده و بدون مقاومت جدی ارتش به اصطلاح شاهنشاهی ایران که سال ها برای آن از جیب ملت فقیر هزینه شده بود ، کشورمان را به اشغال خود در آوردند.
              
طنزی از تاریخ معاصرایران
قربان خودتان بهتر می دانید !!
پس از محکوم شدن مرحوم دکتر مصدق در بیدادگاههای نظامی بدوی و تجدید نظر به سال حبس مجرد و تایید این حکم از سوی قضات یکی از شعبات دیوانعالی کشور به ریاست علی هیات ، مرحوم دکتر مصدق به سه سال حبس غیرعادلانه را در زندان لشکر دو زرهی تحمل کرد.
              
تاریخ معاصر و دست اندرکارانش
حکایت مرگ فجیع سردار اسعد بختیاری
آبان ماه هرسال رضا خان برای سرکشی به املاک و تماشای مسابقات اسب دوانی در ترکمن صحرا عازم شمال می شد و یکی از همراهان ثابت وی در سفرهای شمال جعفرقلی خان بختیاری ملقب به سردار اسعد سوم بود که از زمان به سلطنت رسیدن رضا خان ، در کابینه های میرزا حسن خان مستوفی و مخبرالسلطنه هدایت وزارت جنگ را عهده دار بود.
              
حکایتی از تاریخ معاصر ایران
حیف که این مرد هم از بین رفت ، خدا عاقبت ما را به خیر کند
در دومین سال معاونت دکتر متین دفتری در عدالیه ( وزارت دادگستری) ، در سال 1312 خورشیدی ، عبدالحسین خان نردینی ملقب به تیمورتاش وزیر دربار مقتدر رضا خان ، مغضوب و زندانی شد.